Jak powinno wyglądać docieplenie starych domów?

Coraz więcej osób decyduje się na remont starych domów. Często kupujemy je ze względu na wysoki poziom atrakcyjności działek, na których stoją lub po prostu dziedziczymy je. Musimy być jednak przygotowani, że ze względu na przestarzałe metody budownictwa, domy te będą musiały zostać poddane kosztownemu remontowi. Sprawdźmy, jak powinno wyglądać docieplenie w ich przypadku.

Stare domy, zwłaszcza te budowane w czasach wojennych zwykle pozbawione są jakiegokolwiek ocieplenia. Jednym z popularniejszych sposobów poprzednich dekad jest tak zwana „pustka powietrzna”, która oddziela ścianę nośną od osłonowej w konstrukcji trójwarstwowej. Oprócz ścian, braki w ociepleniu spotyka się również w dachu, a przede wszystkim w piwnicy, ze względu na jej wykorzystanie jako spiżarni.

Najmniej inwazyjnym sposobem docieplenia budynku jest montaż izolacji od strony zewnętrznej, jednak, kiedy ten cechuje się cenną, a nawet zabytkową elewacją, rozważmy docieplenie od wewnątrz. Przy montażu od zewnątrz, zacząć trzeba od niezbędnych napraw, jeśli takowe są konieczne. Mury i ściany nie mogą być zawilgocone, bo jeśli na takie położymy warstwę izolacji termicznej, to zamkniemy wilgoć w ścianach, co znacząco obniży właściwości termiczne płyt izolacyjnych. Ściany trzeba więc osuszyć. Również przed dociepleniem budynku w pierwszej kolejności powinniśmy wymienić okna, drzwi oraz wykonać remont tarasów czy balkonów.

Do docieplenia budynku warto użyć płyty PIR. Już cienka warstwa zapewni niski współczynnik przenikania ciepła przez ściany, a w domu będzie widniej, bo otwory okiennie i drzwiowe nie „zginą” w zbyt grubej warstwie termoizolacyjnej. W ustaleniu tego, jak gruba warstwa płyt termPIR® powinna zostać użyta oraz odkryciu miejsc, w których ciepło wyjątkowo łatwo uchodzi z budynku, może pomóc badanie kamerą termowizyjną. W starym budownictwie nietrudno o błędy wykonawcze, które skutkują tak zwanymi mostkami termicznymi. Warto sprawdzić dom pod tym kątem, aby przy montażu nowej izolacji naprawić newralgiczne miejsca, w których budynek traci ciepło.

Po dociepleniu budynku musimy być przygotowani na wymianę rynien i parapetów, które po pogrubieniu ścian mogą okazać się za płytkie lub nieodpowiednio zainstalowane.

Informacje na temat izolacji PIR oraz porady dot. sposobów ocieplenia można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

ZOSTAW KOMENTARZ