Płyty PIR – metoda nakrokwiowa

Ocieplić dach można na kilka sposobów – najpopularniejsze metody to międzykrokwiowa, podkrokwiowa i nakrokwiowa. Ocieplenie podkrokwiowe używane jest zazwyczaj, kiedy pokrycie dachowe nie jest remontowane, jednak metoda ta daje wyraźny uszczerbek w kubaturze pomieszeń. Izolacja nakrokwiowa jest polecana przy jednoczesnej wymianie pokrycia dachu.

Izolacja nakrowiowa uważana jest za najczystszą i najskuteczniejszą metodę izolacji dachu, jednak ze względu na to, że materiał izolacyjny układa się pod pokryciem dachowym, zaleca się używania tej metody na etapie budowy domu lub przeprowadzania generalnego remontu.  Z zalet takiego sposobu ocieplenia dachu można wymienić brak starty kubatury mieszkalnej na poddaszu, ochronę więźby dachowej przed czynnikami atmosferycznymi oraz to, że widoczne elementy więźby można wykorzystać jako ozdobę poddaszy.

Najpopularniejszym układem warstw w metodzie nakrokwiowej jest pełne deskowanie, następnie folia wysoko przepuszczalna, krokwie pomocnicze, materiał izolacyjny, folia paroprzepuszczalna i pokrycie dachowe.

Pozbawione izolacji termicznej albo niewłaściwie zainstalowana izolacja połaci dachowych może powodować utratę ciepła nawet w 30%! Wiąże się to nie tylko ze szkodliwym wpływem na środowisko przyrodnicze (zwiększona aktywność pieca cieplnego) ale również z podwyższonymi rachunkami właściciela budynku.

Do podstawowych zadań izolacji dachu należy:

ochrona przed wahaniami temperatur

niska wartość współczynnika przewodzenia ciepła zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed niską temperaturą w zimie i przed nagrzewaniem się poddasza w czasie upałów w lecie;

paraprzepuszczalność

należy zapewnić zdolność przepuszczania wilgoci gromadzącej się pod dachem na zewnątrz;

–  wytrzymałość mechaniczna

izolacja powinna wykazywać wysoki stopień na ścisk, uszkodzenia mechaniczne, a także siły ssące i parcia wytwarzane przez wiatr;

wytrzymałość na ogień i warunki biologiczne

wysoka odporność na wysokie temperatury i działanie szkodników, takie jak gryzonie czy ptaki.

Izolacja PIR sprawdza się świetnie przy metodzie nakrokwiowej; ze względu na to, że to sztywny i niepylący materiał, jego montaż odbywa się szybko i sprawnie. Jej współczynnik lambda wynosi zaledwie 0,022 W/m×K dla najczęściej wybieranej płyty z okładziną aluminiową. Dla porównania styropian XPS utrzymuje współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ = 0,029-0,034 W/m×K, natomiast wełna mineralna – λ = 0,031-0,045 W/m×K. Wykazuje wszystkie właściwości wytrzymałościowe, a wykorzystanie płyt izolacyjnych PIR to jakość na długie lata.

Dodatkowe informacje na temat izolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ