Sposoby ociepleń dachów skośnych – metoda nakrokwiowa i międzykrokwiowa

Opłacenie rachunków za ogrzewanie stanowi duży wydatek w budżecie domowym. Jednym ze sposobów na zmniejszenie jego kosztów jest wybór alternatywnego źródła energii. Zmiana instalacji grzewczej lub zdecydowanie się na inny surowiec to potężna inwestycja. Cały wysiłek potrafi pójść na marne, jeśli nie uwzględni się wszystkich aspektów obiegu ciepła w domu. Wbrew pozorom, budynki nie różnią się wiele od człowieka, a stara mądrość nakazująca nam noszenie wełnianych czapek jest ponadczasowa. Tak jak ludzkie ciało zaczyna wyziębiać się od głowy, ocieplanie domu należy zacząć od jego górnej części, czyli dachu.

Częstym marzeniem rodziny jest zamieszkanie w domu, którego wnętrza wypełnia duch historii i tradycji. Niestety, takie budynki posiadają przestarzałe metody ogrzewania. Poddasza i strychy przestają pełnić funkcję magazynu na rupiecie. Aby zwiększyć powierzchnię mieszkalną, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zaadaptowanie pomieszczeń znajdujących się pod dachem. To idealne miejsce na urządzenie intymnej sypialni lub nowoczesnego pokoju dla nastolatka, który głośną muzyką nie chce zakłócać spokoju rodziców.

Nawet kilkudniowy pobyt w chłodnej i wilgotnej przestrzeni może zakończyć się wielotygodniową kuracją. Ocieplenie dachów jest zatem nie tylko godnym rozważenia pomysłem, lecz prawdziwą koniecznością. Niewiele osób wie jednak, jak zrobić to prawidłowo.

Bez względu na to, czy ociepleniem dachu zajmuje się domowy majsterkowicz, czy fachowiec z bogatym doświadczeniem, prace w tym zakresie należy rozpocząć od oceny stanu technicznego połaci dachowej. Dostępna na rynku technologia dopuszcza montaż materiałów izolacji termicznej zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz budynku. Wybór metody nie jest jednak wyłącznie kwestią upodobań właściciela, ale każda z nich niesie ze sobą odmienne korzyści.

Metoda międzykrokwiowa jest preferowana, gdy wyzwaniem jest zapewnienie termoizolacji dla istniejącego już budynku. Możliwość przeprowadzenia remontu w okresie jesienno-zimowym to znacząca zaleta tego rozwiązania. Izolację instaluje się od strony poddasza, więc nie ma konieczności narażania zdrowia i bezpieczeństwa podczas prac na śliskich płytkach dachowych. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania. Na zewnątrz powinno znaleźć się pokrycie wspomagane ułożoną hydroizolacją. Międzykrokwiowe ocieplenie trzeba uzupełnić wypełnieniem materiału izolacyjnego pod krokwiami, aby uniknąć tworzenia się tzw. mostków termicznych.

Alternatywną drogą do ocieplenia dachów skośnych jest wybór metody nakrokwiowej. W przeciwieństwie do poprzedniego, bardziej tradycyjnego sposobu, termoizolację stosuje się po zewnętrznej stronie budynku. Eksperci podkreślają, że do ocieplenia metodą nakrokwiową świetnie nadają się płyty poliizocyjanuratowe. Izolacja wykonana tym sposobem zachowuje długą trwałość, zapewniając przy tym znakomitą wentylację latem, a zimą nie dopuszcza do wychłodzenia pomieszczeń. Dzięki położeniu materiału po drugiej stronie poddasza, krokwie można wykorzystać jako zgrabny element wzbogacający wnętrze pokoju. Ocieplenie skosów dachu jest równomierne, więc nie trzeba martwić się, jak wypełnić mostki termiczne.

Gdy znane są już metody stosowane przy ocieplaniu dachów, pora przyjrzeć się materiałom izolacyjnym. Wybór powinien być rozważny i przemyślany. Perspektywa niskiego kosztu zakupu jest wprawdzie kusząca, ale oszczędny płaci dwa razy. Warto zainwestować w materiały najlepszej jakości, ponieważ tylko one pozwolą zachować efektywność energetyczną przez długie lata.

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje ociepleń. Przez lata proponowanym przez profesjonalistów rozwiązaniem była wełna mineralna lub styropian. Od jakiegoś czasu na popularności zyskuje stosowanie płyt termPIR, których montaż jest bardzo prosty i wygodny. Można je szybko przyciąć i dopasować do odległości dzielącej krokwie. Ułożenie płyt izolacyjnych termPIR metodą nakrokwiową nie spowoduje obciążenia dachu, ponieważ jest to bardzo lekki materiał do ocieplania dachów skośnych. Znakomicie wygłuszają pomieszczenie, przez co poddasze będzie najprzytulniejszym miejscem prawdziwego domowego zacisza.

ZOSTAW KOMENTARZ