Zastosowanie płyt warstwowych w budownictwie rolniczym

Coraz to bardziej innowacyjne maszyny, automatyzacja wielu procesów, a także stale nowelizowane przepisy prawne sprawiają, że właściciele gospodarstw rolnych dążą do ich ciągłego rozwoju, a chcąc je powiększać, coraz częściej decydują się na nowe budynki gospodarcze z płyty warstwowej. Umiejętne wykorzystanie tego materiału niesie ze sobą bowiem wiele zalet i jednocześnie pozwala na spore oszczędności.

W Polsce budownictwo rolnicze jest szczegółowo scharakteryzowane w dokumentach prawnych i dzieli się na budynki mieszkalne oraz niemieszkalne, według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. Do pierwszych zalicza się te, których co najmniej połowa powierzchni jest przeznaczona do celów mieszkalnych. Drugie natomiast to między innymi obory, stajnie, stodoły, a także budynki biurowe, magazynowe, przemysłowe, hotele czy restauracje, jednak tylko o przeznaczeniu rolniczym lub agroturystycznym.

Budynki rolnicze i ich usytuowanie powinny spełniać szereg wymogów określonych szczegółowo w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 7.10.1997 r. Dotyczą one na przykład trwałości obiektów, bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem i konstrukcją, ochrony przed hałasem oraz drganiami czy higieny i wymogów ochrony środowiska.

Przy użyciu płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym już w kilka miesięcy można zbudować budynek gospodarczy, który będzie trwały i jednocześnie niedrogi. Jest to materiał wykonany ze stalowych obustronnie ocynkowanych okładzin wypełnionych w środku sztywną pianką PIR. Zastosowanie dobrych jakościowo materiałów jest istotne, budynki rolnicze muszą bowiem spełniać szereg warunków technicznych, tak aby były bezpieczne w użytkowaniu.

Jednym z najistotniejszych jest ochrona przeciwpożarowa, którą zapewniają właśnie płyty warstwowe, dzięki swoim unikalnym właściwościom. Dobór odpowiedniego rodzaju płyt zależy między innymi od stopnia, w jakim budynek narażony jest na wystąpienie pożaru. Przykładowo rdzeń niektórych z nich, wykonany z pianki, jest odporny na wysokie temperatury, przed którymi chroni zwęglona warstwa tworząc barierę przeciwpożarową.

Budynki gospodarcze powstają często na słabym jakościowo terenie, co w przypadku tradycyjnej konstrukcji generuje bardzo wysokie koszty. Dlatego stojąc przed wyborem: płyta warstwowa czy pustak, warto zwrócić uwagę na lekkość płyt, która sprawia, że nie jest konieczne zagęszczanie gruntu i można w krótkim czasie oraz przy niższym koszcie ukończyć rozbudowę gospodarstwa.

ZOSTAW KOMENTARZ