Lekka obudowa budynków – praktyczne zastosowanie płyt warstwowych

Gdy interesy idą coraz lepiej, czas pomyśleć o rozwoju przedsiębiorstwa. Warto zastanowić się nad zakupem nowych maszyn lub wybudowaniem kolejnych hal produkcyjnych. Sprzęt wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia, podobnie jak hala powinna być wykonana z solidnych materiałów. Jak zatem dobrze wykorzystać kapitał i zasoby, aby inwestycja była udana i nie obciążyła znacznie budżetu firmy? Nie trzeba wydawać milionów na budowę masywnych murów. Skutecznym rozwiązaniem jest lekka konstrukcja obudowy wykonana z płyt warstwowych.

Płyty warstwowe są doskonałym przykładem materiału kompozytowego. To określenie odnosi się do wykorzystania w produkcji przynajmniej dwóch różnych składników, które stanowią razem trwałe połączenie. W tym przypadku owymi elementami są: okładzina ze stalowej blachy i rdzeń izolacyjny. Może nim być sztywna pianka poliuretanowa PIR, wełna lub styropian. Zastosowanie płyty warstwowej pozwala na szybki montaż konstrukcji budynku. Komponenty cechują się wysoką wytrzymałością, świetnie izolują, a ponadto chłoną wszelkie niepożądane dźwięki.

Budowniczy doceniają uniwersalne przeznaczenie materiału. Płyta warstwowa może stanowić element konstrukcji dachu, ściany wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Istnieje także możliwość zamontowania płyty przy instalacji podwieszanych sufitów czy stawianiu ścian działowych lub nośnych – i to w każdych warunkach atmosferycznych. Bardzo często wykorzystywana jest jako budulec przy powstawaniu obiektów przemysłowych, chłodni, hal targowych, obiektów sportowych lub magazynów.

Popularność rozwiązania wynika przede wszystkim z funkcjonalności i użytecznych walorów płyty. Budynki z lekką obudową przyczyniają się do obniżenia kosztów realizacji inwestycji, a w późniejszych okresach są tanie w eksploatacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt różniących się od siebie grubością, rdzeniem, typem profilowania, a nawet kolorem. W zależności od rodzaju rdzenia, płyty warstwowe posiadają dodatkowe zalety. Lepszą izolację akustyczną oraz ogniową wykazują płyty mieszczące w środku wełnę mineralną, zaś płyty z pianką PIR skuteczniej kumulują ciepło.

Do montażu okładziny ze stalowej blachy wystarczy dźwig o niewielkiej nośności. Gdy przedsiębiorcy zależy na czasie, ponieważ musi np. zmieścić się w terminie realizacji dotacji lub dofinansowania przyznanej na rozwój firmy, wykorzystanie płyty warstwowej pozwala na szybkie działanie. Komponenty niewiele ważą, więc nie stanowią znaczącego obciążenia oraz łatwo je przewieźć w dowolne miejsce.

Decyzja o wyborze właściwych płyt niezbędnych do stworzenia lekkiej konstrukcji obudowy, która ma posłużyć przez wiele następnych lat, nie jest wcale prostym zadaniem. Bogaty asortyment marketów budowlanych przeraża niewprawnych klientów, a nawet doświadczonych fachowców z branży. Decyzja powinna zostać podjęta po wnikliwym przeanalizowaniu parametrów i uwzględnieniu docelowego przeznaczenia budynku.

Do montażu ścian w konstrukcjach szkieletowych nadają się płyty z obustronnie ocynkowaną blachą o różnej grubości (od 40 do 100 mm). Długość waha się w przedziale od 2 do 12 metrów, choć zdarza się, że producent na zlecenie klienta jest w stanie wykonać płytę dłuższą, lecz nie przekraczającą 16,5 m. Blachy ściennych płyt ze sztywną pianką PIR mogą przybierać różne profile okładziny zewnętrznej.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku dachowych płyt warstwowych. Okładzina zewnętrzna jest bardzo głęboko profilowana w kształcie trapezu, ponieważ przenosi długotrwałe obciążenia. Wewnętrzna okładzina może mieć profil gładki lub liniowy. W zależności od grubości wahającej się między 100 a 200 mm, waga płyt mieści się w przedziale od 10 do nieco ponad 15 kg.

Gdy przychodzi wybrać odpowiedni materiał kompozytowy, należy zwrócić uwagę na tzw. zamek, czyli styk wzdłużny. Dobór właściwego zamka znacznie przyspiesza proces montowania  obudowy z płyty warstwowej. W sklepach budowlanych można napotkać zarówno produkty z odkrytym zamkiem (łącznik jest widoczny) lub zamkiem ukrytym (z niewidocznym łącznikiem. Zastosowanie wszystkich zaleceń i świadomy zakup elementów konstrukcji przełoży się na wysokie zadowolenie z nowej inwestycji.

ZOSTAW KOMENTARZ