Raport smogowy w Polsce

Sezon grzewczy w pełni, więc wiele instytucji postanowiło znów przyjrzeć się jakości powietrza w Polsce. Polski Alarm Smogowy porównał oddychanie skażonym powietrzem do wypalenia paczek papierosów. Efekt szokuje!

Polski Alarm Smogowy porównał oddychanie skażonym powietrzem do wypalenia paczek papierosów. Efekt szokuje! Do analizy wzięto pod uwagę poziomy pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Wszystkie te związki są bardzo niebezpieczne dla człowieka, a przede wszystkim – kancerogenne. Polska jest liderem pod względem stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu. Jeśli za dozwoloną normę przyjąć 1 nanogram na metr sześcienny, średnie stężenie tego toksycznego związku w powietrzu na terenie Polski wynosi aż 22,7 nanogramów!

Benzo(a)piren jest obecny w papierosach, dlatego Polski Alarm Smogowy przygotował porównanie oddychania powietrzem w Polsce do wypalania paczek papierosów. Wychodzi na to, że nie wcale nie trzeba sięgać po papierosy, żeby je „palić”. Trzeba pamiętać, że szkodliwy związek wzdychają również dzieci, seniorzy, a także chorzy na przewlekłe choroby dróg oddechowych, takich jak astma, czy układu krążenia.

Niechlubnym prowadzącym w tym rankingu jest Nowy Targ, gdzie stężenia benzo(a)pirenu sięgają nawet 1800 procent normy, co jest odpowiednikiem 22 papierosów wypalanych dziennie! Na kolejnych miejscach jest Sucha Beskidzka i Rybnik z ilością 16 „papierosów” dziennie.

Według raportów WHO w Polsce z powodu powikłań wynikających ze złego stanu powietrza rocznie umiera 47 tysięcy ludzi. Według raportów Europejskiej Agencji Środowiska, w całej Europie jest to około 400 tysięcy przedwczesnych zgonów. Benzo(a)piren jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób ze stwierdzonymi chorobami układu oddechowego, układu krążenia, nerek, bo powoduje zaostrzenie dolegliwości.

Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiadają przede wszystkim złej jakości paliwa do pieców grzewczych oraz palenie odpadów w domach. W mniejszym stopniu odpowiedzialny jest sektor transportu.

Aby ograniczyć przedostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji warto zastanowić się nad wymianą pieca, a także termomodernizacją domu. Płyty PIR wykazują świetne właściwości izolacyjne przy współczynniku przenikania ciepła na niewielkim poziomie 0,022 W/m×K. Z izolacją PIR można zadbać o lepszą jakość powietrza.

Dodatkowe informacje na temat izolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on- line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ