Audyt energetyczny

O tym, jak ważna jest termomodernizacja istniejących budynków nie trzeba nikogo przekonywać – odpowiednia izolacja termiczna pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w sezonie grzewczym oraz ograniczyć emisję szkodliwych substancji do powietrza. Mimo wszystko każdy dom powinien być przebadany pod względem możliwości izolacyjnych indywidualnie, do czego służy audyt energetyczny.

Co dobrze wykonany audyt powinien określać? Przede wszystkim istniejący stan techniczny budynku i obecne opłaty za zużycie energii, a następnie co trzeba poprawić, aby te opłaty zmniejszyć. Oprócz tego: potrzebne rozwiązania techniczne, koszty, źródła finansowania i przewidziane efekty modernizacji, także przewidywalną prognozę oszczędności.

Audytor zapoznaje się w pierwszej kolejności z projektem budynku, jeśli takowy istnieje, co czasami nie ma miejsca w przypadku starszych domów. Z projektu budynku może dowiedzieć się m.in. o materiałach użytych do budowy. Następnie dokonuje ogólnych oględzin, zwłaszcza newralgicznych punktów w miejscach montażu stolarki okiennej i drzwiowej, stropów, balkonów, łączeń ścian z dachem. Specjalista wykonuje własne obliczenia i pomiary, często bada budynek kamerą termowizyjną, ocenia także obecny system ogrzewania i wentylacji i wnioskuje, czy można coś na tej płaszczyźnie zmienić.

Niezwykle ważny jest również wywiad z właścicielem budynku – audytor dowiaduje się z niego o średnim zużyciu energii, obecnych kosztach za paliwo grzewcze, a także dopasowuje projekt planowanej modernizacji do potrzeb klienta.

Końcowym raportem pracy audytora jest audyt energetyczny, zawierający opis budynku, przewidywalne koszty termomodernizacji, uwzględniające opłaty za materiały i roboty budowalne, wszelkie obliczenia zużycia energii i przenikalności ciepła, prognozę oszczędności i źródła finansowania inwestycji.

Audyt energetyczny dostarcza niezbędnych informacji w zakresie termomodernizacji przede wszystkim właścicielom budynku, czasami jest on niezbędny przy staraniu się o różnego rodzaju kredyty czy dofinansowania.

Informacje na temat termoizolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on- line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ