Płyty PIR – charakterystyka płyt termPIR ETX

W drugim artykule z serii przybliżających opisy poszczególnych rodzajów płyt izolacyjnych, skupmy się na tej z okładziną pokrytą welonem szklanym. Sprawdźmy, gdzie i kiedy warto ją wykorzystać!

Zapraszamy do lektury charakterystyki kolejnej popularnej płyty termPIR® – termPIR® ETX.

Rdzeniem termoizolacyjnym płyty PIR ETX jest sztywna pianka poliizocyjanuratowa. Otacza go obustronnie warstwowa okładzina gazoprzepuszczalna, zbudowana z welonu szklanego (ETX).

Płyty termPIR® ETX występują w różnych konfiguracjach.

Tutaj również standardowe wymiary płyt wynoszą 1200×600 mm (zalecane) i 1200×2400 mm. Do wyboru są również różne grubości płyt; najcieńsza liczy 30 mm, natomiast najgrubsza – 200 mm. Izolacje PIR możemy kupić z dwoma rodzajami frezów: FIT – frez płaski oraz TAG – frez pióro-wpust. Wszystko zależy jedynie od naszych potrzeb.

Płyty termPIR® ETX dedykowane są przede wszystkim do ocieplania zewnętrznego zarówno w budownictwie mieszkaniowym, usługowym jak i przemysłowym. Do zastosowania ich dedykowany jest specjalny sposób montażu w systemie ETICS.

Pierwszym krokiem, o jaki powinniśmy zadbać, to troska się o stabilność i nośność podłoża, na którym płyty izolacyjne będziemy montować. Wszelkie uszkodzenia powinny zostać usunięte, a sama powierzchnia – zagruntowana, w zależności od stopnia jej nasiąkliwości, innym typem specyfiku.

Przyklejanie płyt izolacyjnych zaczynamy zawsze od dołu, stosując listwę startową. Listwa startowa ułatwia montaż pierwszej warstwy, a w przypadku, gdy budynek nie posiada ocieplenia ścian fundamentowych, jej obecność jest konieczna. Układanie płyt powinno odbywać się sposobem mijankowym, to znaczy, że ich łączenia nie powinny się na siebie nakładać. Wszelkie powstałe szczeliny pomiędzy płytami izolacyjnymi należy wypełnić specjalną pianą poliuretanową.

Zabezpieczenie narożników i kołków oraz przyklejanie siatki zbrojącej możemy rozpocząć nie wcześniej niż po dwóch dniach od przyklejenia płyt termPIR®. Następnie, po co najmniej trzech dniach, w których warstwa zbrojna zdąży wyschnąć, jesteśmy w stanie zagruntować powierzchnię gruntem do niej dostosowanym.

Tynkowanie rozpoczynamy już po całkowitym wyschnięciu gruntu, w odstępie co najmniej doby od czasu gruntowania. Pamiętajmy, że aby tynkowanie osiągnęło maksymalną skuteczność, temperatura tynku, podłoża i otoczenia w trakcie wykonywania prac i przez kolejne kilka dni powinna wynosić powyżej +5°C!

Malowanie elewacji jest obligatoryjne, jeśli już się na nie decydujemy, koniecznie musimy pamiętać o odczekaniu 3-28 dni od tynkowania. Przerwa czasowa uzależniona jest od rodzaju użytego tynku.

Dodatkowe informacje na temat płyt izolacyjnych termPIR® ETX oraz innych, a także systemu montażu ETICS są dostępne na stronie internetowej producenta jak również u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta.

ZOSTAW KOMENTARZ