Wymiana stolarki okiennej

Wymiana stolarki okiennej na lepszej jakości jest jednym z kroków do zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego budynku, dzięki czemu w późniejszych etapach termomodernizacji można zastanowić się nad zmianą pieca. Dobrej jakości okna posiadają żywotność 30-40 lat i potrafią znacznie ograniczyć straty cieplne.

Przed oknami stoi wiele zadań – muszą zapewnić dostęp do światła dziennego, wentylację, poprawną wymianę powietrza, powinny również chronić wnętrze budynku przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i hałasem. Dlatego otwory okienne to jedne z najbardziej newralgicznych miejsc w budynku, m.in. przez które „ucieka” ciepło. W okolicy nieszczelnych okien łatwo zauważyć spore różnice w temperaturach i prędkości przepływu powietrza.

Rozwiązanie problemu nieszczelności okien można zacząć od regulacji okuć okiennych, dzięki którym jest możliwość samodzielnego dociśnięcia okien do ich ram. Niepożądane szczeliny zapełnia się silikonem, uszczelkami lub pianką poliuretanową. Natomiast jeśli przyczyna nieszczelności okien leży po stronie nieprawidłowego ich montażu lub zużycia materiałów, warto zastanowić się nad ich wymianą.

Aby okno jak najlepiej wypełniało stawiane przed nim zadania, jego umiejscowienie w ścianie zewnętrznej powinno być ściśle ustalone, najlepiej według wytycznych ekspertów. Krajowa Agencja Poszanowania Energii zaleca je w następujący sposób:
• w ścianie jednowarstwowej (pełnej, bez izolacji cieplnej) – w połowie grubości ściany;
• w ścianie dwuwarstwowej (z ociepleniem zewnętrznym) – przed licem muru lub w licu muru;
• w ścianie trójwarstwowej (z ociepleniem wewnętrznym) – w warstwie izolacji termicznej.

Montaż nowych okien powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem otworu okiennego. Powinien on być wyrównany, dokładnie oczyszczony i zagruntowany.

Wciąż najpopularniejszą metodą na montaż stolarki okiennej jest ta z użyciem wyłącznie pianki poliuretanowej. Od dłuższego czasu zaleca się montaż łączony z dodatkowym wykorzystaniem taśmy lub folii paroszczelnej lub paroprzepuszczalnej, w zależności czy montaż odbywa się od wewnątrz czy od zewnątrz. Taśmy zapewniają ochronę dla pianki i lepszą wymianę pary wodnej między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym.

Nieco nowocześniejszą metodą montażu stolarki okiennej jest tzw. montaż ciepły, który polega na osadzeniu stolarki okiennej w ociepleniu. Do tego celu dobrze nadaje się ocieplenie płytami PIR. Taki sposób montażu pozwala na najlepsze wyeliminowanie mostków termicznych przez które wydostaje się ciepło z pomieszczenia. Ościeżnicę obsadza się w warstwie ocieplenia za pomocą specjalnych kotew lub uchwytów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten typ montażu uzupełnić pianką i taśmami.

Bardzo ważne jest, aby po zakończeniu prac montażowych lub niedługo po nich zabezpieczyć izolację przez wilgocią i nadmiernym nasłonecznieniem. Ekspozycja na czynniki atmosferyczne często może doprowadzić do skruszenia się pianki, co znacznie obniża jej właściwości termiczne i akustyczne.

Dobrze jest pamiętać, że nawet najdroższe okna energooszczędne na nic się nie zdadzą, jeśli ich montaż odbędzie się niepoprawnie na parametry termoizolacyjne domu wpływają też łączenia stolarki z murem.

Informacje na temat termoizolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ