Wiosna i lato to gorący sezon, kiedy wiemy już, co budujemy, w jaki sposób i z czyją pomocą, a wszelkie formalności są już dopięte na ostatni guzik. Co jednak z wyborem materiałów budowlanych?

Wszelkie decyzje dotyczące ich powinny zostać podjęte na etapie projektowania, dlatego spróbujmy dzisiaj przyjrzeć się bestsellerowi pośród płyt izolacyjnych termPIR® – termPIR® AL

Podstawowe informacje o termPIR® AL

Rdzeniem termoizolacyjnym płyt termPIR® AL jest sztywna pianka poliizocyjanuratowa PIR. Otacza go obustronnie warstwowa okładzina gazoszczelna, zbudowana z aluminium (AL), papieru oraz polietylenu.

Płyty  PIR występują w różnych konfiguracjach, które można dostosować do swoich potrzeb.

Standardowe wymiary płyt wynoszą kolejno 1200×600 mm i 1200×2400 mm. Jedna duża płyta pozwala na pokrycie 2,88 m2 powierzchni. Do wyboru są również różne grubości płyt termPIR® AL: 20 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm, 60 mm, 80 mm, 100 mm, 120 mm, 140 mm, 150 mm, 180 mm, 200 mm, 220 mm oraz 250 mm.

W zależności od preferencji  płyty są dostępne z trzema rodzajami frezów: FIT – frez płaski, LAP – schodkowy oraz TAG – frez pióro-wpust. Wszystkie są dostosowane do łatwego montażu, należy jednak pamiętać, że zawsze warto utrwalić łączenia za pomocą taśmy aluminiowej, również dostępnej w ofercie firmy. Najbardziej popularne frezy FIT i TAG wybierajmy do budownictwa miejskiego. Frez LAP jest polecany w przypadku budownictwa przemysłowego.

Dlaczego warto wybrać płyty izolacyjne termPIR® AL?

Płyty termPIR® AL charakteryzują się doskonałą termoizolacją na poziomie λ = 0,022 W/m×K. Dla porównania styropian XPS utrzymuje współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ = 0,029-0,034 W/m×K, natomiast wełna mineralna – λ = 0,031-0,045 W/m×K.

wodoodporne – ich nasiąkliwość wynosi mniej niż 2%, dzięki czemu możemy zapomnieć o wymianie wilgotnej izolacji. Tak niski wskaźnik pozwala na całoroczny montaż.

Stanowią skuteczną ochronę przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi, co oznacza, że budynek będzie odporny na działanie gryzoni, owadów, grzybów, pleśni i chemikaliów.

materiałem samogasnącym – płyty termPIR® AL wykazują wysoką odporność na ogień.

Płyty termPIR® AL cechuje wysoka wytrzymałość na ścisk oraz niewielki ciężar w stosunku do objętości, dzięki czemu możliwe jest odciążenie konstrukcji ocieplanego budynku. Oprócz tego na całej swojej powierzchni płyty posiadają zwartą, szczelną strukturę, co wyraźnie poprawia wydajność energetyczną!

Rekomendowane miejsca zastosowania płyt termPIR® AL

Płyty termPIR® AL dedykowane są przede wszystkim do ocieplania dachów skośnych w układzie nakrokwiowym. Innym zastosowaniem jest również ocieplenie dachów płaskich (stropodachów, tarasów) przy montażu mechanicznym, ścian zewnętrznych trójwarstwowych, ścian piwnic i fundamentów, stropów międzykondygnacyjnych, podłogi na gruncie.

Płyt izolacyjnych termPIR® AL możemy także użyć do ocieplenia dachów skośnych w układzie podkrokwiowym, dachów płaskich w systemie klejonym oraz ścian działowych.

Zalecana instrukcja montażu płyt termPIR® AL

Pierwszym krokiem, o jaki powinniśmy zadbać, to zatroszczenie się o stabilność i nośność podłoża, na którym płyty izolacyjne będziemy montować. System klejony obejmuje użycie kleju poliuretenowego, natomiast system mechaniczny wykorzystuje wkręty bądź inne łączniki dostosowane do rodzaju podłoża. Płyty PIR możemy montować w jednej lub kliku warstwach, mając na uwadze jednak, że w drugim przypadku ich łączenia nie powinny się na siebie nakładać. Wszelkie powstałe szczeliny pomiędzy płytami izolacyjnymi należy wypełnić niskoprężną pianką poliizocyjanurową.

Przy montażu pamiętajmy, że płyty izolacyjne termPIR ®AL nie mogą spełniać roli warstw osłonowych i nie są elementem nośnym.

Dodatkowe informacje na temat płyt izolacyjnych termPIR® AL oraz innych są dostępne na stronie internetowej www.bokka.pl jak również u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta.